شبکه انديشمندان قم
ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 239165

استعمارگران هیچ وقت به تعهداتشان عمل نکردند/ دولت و مجلس از مردم عذرخواهی کنند

در میزگرد برجام مطرح شد؛دکتر حسین مطیع گفت: رابطه ما با کشورهای استعمارگر در یکصد سال اخیر هموار رابطه گرگ و میش بوده و هر زمان قراردادی امضا کردند زیرش زدند، برجام تجربه جدیدی نیست و آن ها در تاریخ هیچ وقت به تعهداتشان عمل نکردند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، حسین مطیع شامگاه سه شنبه در میزگردی با موضوع برجام اظهار داشت: رابطه ما با کشورهای استعمارگر در یکصد سال اخیر هموار رابطه گرگ و میش بوده و هر زمان قراردادی امضا کردند زیرش زدند، برجام تجربه جدیدی نیست و آن ها در تاریخ هیچ وقت به تعهداتشان عمل نکردند.

وی افزود: از قبل مشخص بود این گونه می شود، ناراحت کننده این بود که دهان منتقدان را بستند و در صدا و سیما هم 4 یا 5 برابر فرصت به موافقان بیشتر از مخالفان داده می شد؛ از سوی دیگر در دانشگاه ها مجوز نمی دادند و تصوری فراتر از واقعیت و این که برجام حل المسائل همه مشکلات ما بوده، ایجاد کردند.

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان ادامه داد: بوی تبلیغات در این صحبت ها مشهود بود و این قدر ادامه داشت که شب امضای برجام مردمی که فکر می کردند دلار می شود هزار تومان به خوشحالی در خیابان ها پرداختند.

مطیع یادآور شد: تیم مذاکره کننده هم به لحاظ علمی و هم امنیتی ضعیف عمل کرد، وجود جاسوس هایی که بعدها مشخص شد ضعف در امنیت این تیم را نشان داد، چه بسا هنوز هم جاسوس هایی باشد که لو نرفته اند؛ از جهت فنی و علمی هم برخی عبارات را ظریف اذعان کرده بود که متوجه این کلمه نشدم.

وی صریح کرد: رئیس جمهور آمریکا سبد تخم مرغ برجام را که روحانی تمام تخم مرغ هایش را در آن گذاشته بود وارونه کرد و عملاً چیزی برای دولت نمانده است.

استاد دانشگاه عنوان کرد: مشکل آن ها این است که ایران رهبر کشورهای آزاده شده، از سال ها قبل نقشه تجزیه ایران را داشته و دارند، اما هر چه زدند به در بسته خوردند.

وی ابراز داشت: دولت باید نسبت به اشتباهاتش عذرخواهی کنند، چندین سال گفته شد آمریکا کدخداست اما یک شبه شد مزاحم، نمی توان این طور مردم را به سخره گرفت؛ مجلس هم در مورد برجام بد عمل کرد و باید عذرخواهی کند.

مطیع با بیان این که تیم مذاکره کننده باید پالایش شود، عنوان کرد: هدایایی شامل سکه طلا که برای مذاکرات به ظریف و سایر افراد داده شد بر گردانند و به مناطق محروم و یا مناطق زلزله زده کرمانشاه اهدا کنند، مجلس حتی بیاید طرح استیضاح رئیس جمهور و ظریف را در مجلس مطرح کند تا روش های مذاکره تغییر کند و مردم متوجه می شوند و اعتماد از دست رفته به مسؤولان بازگردد.

وی با اشاره به راهکار فعلی در خصوص برجام گفت: پیشنهاد من خروج نرم است، به این شکل که ایران رسماً اعلام کند که به دلیل خروج یکی از طرف های مذاکره کننده، برجام فاقد اعتبار است، اما تعهداتش را به جز چند مورد حداقلی عمل کند؛ مثلاً اعلام کند که غنی سازی را از 3.5 به 5 درصد افزایش می دهد.

وی اضافه کرد: کاری مشخص انجام شود که به عنوان امتیاز در مذاکرات بتوان از آن استفاده کرد در غیر این صورت راهی که طی کردیم را دوباره از نو خواهیم رفت، این گونه رهبر انقلاب مجدد شرط و خط قرمز گذاشته و از طرف دولت هم رعایت می شود

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان اذعان داشت: نکته قابل توجه فریب رسانه ای دولت است که مدیریت شده و قوی صورت می گیرد تا به جای تمرکز بر موضوعات اصلی مسائل دست چندم در جامعه گرم می شود.

مطیع با بیان این که مردم به حرف رهبر انقلاب رسیده اند اگر با این همان روند ادامه پیدا کند موشکی و منطقه را هم می دهیم، خاطرنشان کرد: اروپایی ها در آخرین اظهاراتشان همان حرف های رئیس جمهور امریکا را تکرار کرده؛ حمایت از گروه های مقاومت، قدرت موشکی و محدودیت های ابدی که ترامپ اعلام کرده بود را اروپایی ها اعلام می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :