شبکه انديشمندان قم
ارسال به دوستان ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 93743

تمدن سازی نیازمند کار ایجابی است

اولین جلسه از سلسله کرسی های ارائه اندیشه با عنوان «موانع وحدت در جامعه شیعی» با حضور پژوهشگر جوان، مهدی مسائلی و حسین مطیع، استاد و پژوهشگر دانشگاه صنعتی اصفهان به همت موسسه پژوهشی فرهنگی راز در خانه هنرمندان اصفهان برگزار گردید.
 اولین جلسه از سلسله کرسی های ارائه اندیشه با عنوان «موانع وحدت در جامعه شیعی» با حضور پژوهشگر جوان، مهدی مسائلی  و حسین مطیع، استاد و پژوهشگر دانشگاه صنعتی اصفهان به همت موسسه پژوهشی فرهنگی راز در خانه هنرمندان اصفهان برگزار گردید.
 
علیرضا مکاریان پور، مدیر موسسه پژوهشی فرهنگی راز می گوید در کرسی های ارائه اندیشه تصمیم دارد جوانان اصفهانی که در عرصه علوم انسانی فعال هستند و آثاری به چاپ رسانده اند به بیان نظرات خود بپردازند و هدف از این برگزاری این کرسی افزودن نشاط به فضای فرهنگی و بخصوص حوزه علوم انسانی شهر است.
 
در اولین جلسه از این سلسله کرسی ها روز دوشنبه ۲۸ دی ماه مهدی مسائلی نویسنده کتاب های " فرهنگ اصطلاحات طلاب، قمه زنی سنت یا بدعت، لطیفه های اسلامی، لعن های نامقدس، پیشوایان شیعه پیشگامان وحدت، نهم ربیع جهالت ها خسارت ها و عار یا شعار" به ارائه اندیشه ها و نوشته های خود در آثارش پرداخت.
 
مسائلی در نگاهی گذرا بر کتاب "پیشوایان شیعه، پیشگامان وحدت" اظهار داشت: از زمان اهل بیت (ع) وحدت اسلامی در بین شیعیان ترویج می شده و در واقع معنای اصیل وحدت اسلامی از سیره اهل بیت استخراج می شود. بنابر این رعایت وحدت اسلامی یک وظیفه مذهبی است، همانطور که برخی برای رفتارهای وحدت شکنانه خود مستمسک روایاتی می شوند، ما نیز برای گسترش وحدت نیاز به استناد به سیره اهل بیت داریم.
 
وی افزود: بحث وحدت اسلامی امروز یک بار سیاسی پیدا کرده و به همین جهت تا حد زیادی برای برخی ثقیل شده است. بنابر این در این کتاب سعی شده تا پذیرش این موضوع فارق از فضاهای سیاسی برای مخاطب روان و آسان شود. امروز تکفیری ها رفتار وحدت شکنانه خودشان را در بین امت اسلامی با سر بریدن ها نشان می دهند، اما در سوی دیگر تکفیر ما به واسطه لسان است و معتقدم تیغ لسان برنده تر از تیغ سنان است و زخم های کاری تری بر پیکره جامعه و امت اسلام برجای می گذارد.
 
وی با اشاره به دو اثر دیگر خود با عناوین "قمه زنی؛ سنت یا بدعت" و "نهم ربیع جهالت ها خسارت ها" بیان کرد: در این 2 اثر به بررسی سوالات و شبهات پیرامون برخی رفتارها و مناسک دینی که امروز موجب ایجاد تفرقه در بین جهان اسلام شده و احساسات اهل سنت را برانگیخته پرداخته ایم. هر چند این دو کتاب در بین مخاطب مذهبی عامی طرفدار زیادی پیدا نکرد اما در بین قشر فرهیخته از حوزوی و دانشگاهی بازخورد خوبی داشت.
 
نویسنده "لعن های نامقدس" ادامه داد: در این اثر ابتدا به تبیین واژه تولی و پس از آن به بررسی معنی تبری و محدودیت های آن پرداخته ایم. بسیاری از مباحث طرح شده در این کتاب که به هیچ وجه بر خلاف مبانی و جریان تشیع نیست، با وجود اینکه نظر اکثر علما نیز هست اساسا یا بیان نمی شود یا در صورت بیان در پوشش یک محافظه کاری تمام قرار می گیرد. نظر ما در این کتاب پیرامون لعن، با نظر بسیاری از علمای شیعی تطابق دارد. در خاطرم هست در کلاس درس آیت الله جوادی آملی، ایشان با استاد به آیه «وَلاَ تَسُبُّواْ الَّذِینَ یَدْعُونَ مِن دُونِ اللّهِ فَیَسُبُّواْ اللّهَ عَدْوًا بِغَیْرِ عِلْمٍ» مطلبی را پیرامون لعن و لعن علنی مطرح فرمودند که اعتراض بسیاری از حضار و شاگردان ایشان را به همراه داشت و ایشان ناچارا با کمی تغییر در لحن و بیان، مطلب را به گونه ای بازگو کردند تا این عده نیز راضی بشوند و جلسه به آشوب کشیده نشود. فلذا معتقدم 90 درصد مطالب طرح شده در این کتاب اگر از علمای درجه یک شیعه پرسیده شود مورد تایید ایشان است.
 
مسائلی با بیان اینکه سعی داشته ام تا میزان مقدور از نظرات علما بهره ببرم خاطر نشان کرد: افراد زیادی تا کنون از من پرسیده اند که آیا مطالبی که شما طرح کرده ای با هماهنگی علمای دینی بوده است که در پاسخ به آن ها گفته و می گویم که تمام مطالب این گونه بوده و خود بنده در بسیاری موارد معایب و نواقص نظراتم را با مشورت علما برطرف کرده ام. به عنوان مثال کتاب "قمه زنی؛ سنت یا بدعت" در بسیاری موارد از منابع دست دوم بهره برده و به همین خاطر نواقص زیادی داشت ولی بعد از آن با مشورت بزرگان دینی، مطالب نقل شده از منابع دست دوم حذف و به جای آن کتاب "عار یا شعار" بر مبنای منابع دست اول به زودی منتشر خواهد شد.
 
در ادامه این جلسه حسین مطیع، مدیر گروه معارف دانشگاه صنعتی اصفهان و فارغ التحصیل دانشگاه امام صادق(ع) به عنوان داور این نشست به نقد و بررسی آثار مهدی مسائلی پرداخته و اظهار داشت: در سرتا سر عالم امروز جنگ های کلامی در 4 جبهه ملحدان-موحدان، موحدان با یکدیگر، پیروان یک دین با یکدیگر و جنگ بین پیروان یک مذهب قابل طرح و در حال خودنمائی است.
 
وی ادامه داد: امروز متاسفانه متکلمان در اولویت سنجی اهمیت این 4 جنگ و جدال دچار اشتباه هستند و امروز اوضاع به گونه ای است که به خصوص در عالم اسلام، جنگ بین پیروان یک دین و پیروان یک مذهب برای افراد زیادی از نوع جدال دیگر اهمیت بیشتری دارد.
 
این استاد و پژوهشگر دانشگاه ادامه داد: کتاب های مهدی مسائلی در قالب چهارمین جدال کلامی قرار دارد که به نوعی جدال بین افراط گرایان ومعتدلین شیعی است.
 
مطیع با بیان اینکه کارهای جدلی و کلامی دارای دو جنبه ایجابی و سلبی است بیان کرد: اکتفا به بعد سلبی در مباحث کلامی محاسن و معایبی دارد. از جمله معایب آن، منفعل بار آمدن شخص متکلم است و در سطح کلان تر اساسا با طرح مباحث سلبی، تمدن سازی امکان ناپذیر است، چرا که تمدن سازی نیازمند کار ایجابی است.
 
مدیر گروه معارف دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: بسیاری از متفکران و روشنفکران نیز این چنین هستند و آراء و نظراتشان تنها جنبه سلبی داشته و تهی از جنبه ایجابی است. به تعبیر آقای ملکیان خوب درختان را هرس می کنند و از جا می کنند ولی در جنگل اندیشه ها توانائی غرس حتی یک درخت را نیز ندارند. بنابر این معتقدم جوانان و طلاب خوشفکری چون مهدی مسائلی نباید تنها به کارهای سلبی اکتفا کرده و از کارهای ایجابی باز بمانند.
 
وی در ادامه با بیان یکی از نقاط ضعف نویسنده "لعن های نامقدس" بیان کرد: به نظرم مهدی مسائلی بسیار زود دست به قلم شده است و از تظر من این یک نقطه ضعف است، ولی با این حال کارهائی که تا کنون انجام داده کارهای بسیار پخته ای است به خصوص اثر "عار یا شعار" که از همه آثار قبلی ایشان بهتر است. در مجموع به نظرم مهدی مسائلی در آثارش نهایت تلاشش را انجام می دهد و نویسنده ای پژوهشگر و اهل دقت است و تا کنون نقش بسیار موثری در جلوگیری از رشد افراط گرائی دینی به خصوص در مورد برخی مناسک انحرافی مانند قمه زنی داشته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :